Najważniejsze informacje
o życiu i pracy w Holandii
w pytaniach i odpowiedziach
- Wszystko w jednym miejscu w języku polskim
- Jak załatwić sprawy krok po kroku, również przez internet
- Linki do holenderski stron z informacjami
- Kalendarz z najważniejszymi terminami
Dostępne tematy
W pytaniach i odpowiedziach

Najczęściej zadawane pytania
Oto najczęściej zadawane pytania na temat życia i pracy w Holandii
To, jakie nazwisko możesz wybrać dla swojego dziecka w Holandii, zależy od waszej sytuacji.
Możecie wspólnie wybrać nazwisko matki, drugiej matki lub ojca dla swojego pierwszego dziecka. Wszystkie kolejne dzieci otrzymają automatycznie wybrane nazwisko.
Nazwisko możesz wybrać przed urodzeniem dziecka lub w trakcie zgłoszenia urodzenia dziecka. Oboje rodzice muszą się wtedy udać do urzędu gminy, aby odnotować wybór danego nazwiska. Jeśli ojciec dziecka musi najpierw je uznać, nazwisko może być wybrane przy uznaniu ojcostwa.
Nie wybrałeś nazwiska lub nie dokonałeś wyboru na czas? Wtedy prawo określa, jakie nazwisko automatycznie otrzyma twoje dziecko w Holandii:
Rodzice będący w związku małżeńskim lub zarejestrowani partnerzy
Mężczyzna i kobieta
Jeśli jesteście małżeństwem lub jesteście w zarejestrowanym związku partnerskim, twoje dziecko automatycznie otrzyma nazwisko ojca.
Chcesz, aby twoje dziecko nosiło nazwisko matki? W tej sytuacji musicie oboje to zgłosić w gminie przed lub w trakcie rejestracji urodzenia dziecka.
Dwie kobiety
Jeśli jesteście w związku małżeński jako dwie kobiety lub posiadacie zarejestrowany związek partnerski, obowiązują następujące zasady:
- Matka jest w ciąży z nieznanym dawcą. Twoje dziecko automatycznie otrzyma nazwisko drugiej matki. Jest to możliwe tylko wtedy, gdy druga matka automatycznie staje się legalnym rodzicem po urodzeniu. W tym celu osoba rejestrująca dziecko w urzędzie stanu cywilnego (zwykle druga matka) musi złożyć zaświadczenie od Stichting donorgegevens kunstmatige bevruchting.
Jeśli chcecie, aby wasze dziecko nosiło nazwisko matki, która urodziła dziecko, musicie to razem zgłosić w gminie. - Matka jest w ciąży ze znanym dawcą, a druga matka rozpoznaje dziecko. Twoje dziecko automatycznie otrzyma nazwisko matki, która urodziła dziecko.
Chcesz, aby twoje dziecko nosiło nazwisko drugiej matki? Musicie to razem zgłosić w gminie.
Dwóch mężczyzn
Kiedy rodzi się dziecko, zawsze jest matka. Macierzyństwo może się skończyć tylko poprzez adopcję. W przypadku adopcji możesz wybrać nazwisko swojego pierwszego dziecka. Odbywa się to w sądzie. Kolejne dzieci będą miały takie samo nazwisko jak twoje pierwsze dziecko.
Rodzice, którzy nie są małżeństwem ani zarejestrowanymi partnerami
Twoje dziecko automatycznie otrzyma nazwisko matki. Jeśli chcesz, aby twoje dziecko nosiło nazwisko ojca lub drugiej matki, ojciec lub druga matka muszą uznać dziecko. Przy uznaniu dziecka możecie oboje wybrać nazwisko dziecka.
Nazwisko dwuczłonowe dziecka
Od 1 stycznia 2024 r. w Holandii możesz również nadać swojemu pierwszemu dziecku nazwiska obojga rodziców, jeśli urodziło się ono 1 stycznia 2024 r. lub później. Możesz jednak wybrać nie więcej niż dwa nazwiska. Wybrane nazwisko dwuczłonowe będzie również obowiązywało w stosunku do waszych później urodzonych dzieci.
Dodatkowo, jeśli najstarsze dziecko urodziło się 1 stycznia 2016 r. lub później, rodzice mogą też skorzystać z tego prawa (rozwiązanie przejściowe). Oznacza to, że rodzice mogą wybrać dwuczłonowe nazwisko również dla kolejnych dzieci urodzonych 1 stycznia 2024 r. lub później.
Jak widzisz to, jakie nazwisko możesz wybrać dla swojego dziecka w Holandii, zależy nie tylko od prawa, ale również od Twojej decyzji i podjętych kroków. Warto więcej już w trakcie ciąży zastanowić się nad tą kwestią.
Chcesz wiedzieć jak wykupić ubezpieczenie zdrowotne w Holandii? Aby móc zawrzeć polisę na ubezpieczenie zdrowotne, musisz posiadać numer BSN (Burgerservicenummer). W Niderlandach ubezpieczenie wykupuje się u prywatnych ubezpieczycieli zdrowotnych. Jest ich około 40.
Jak wykupić ubezpieczenie zdrowotne w Holandii samodzielnie?
U większości ubezpieczycieli możesz zawrzeć polisę szybko i wygodnie online przez internet. Wystarczy, że wyszukasz słowo „zorgverzekering” w wyszukiwarce internetowej. W wynikach wyszukiwania wyświetlą ci się strony internetowej ubezpieczycieli. Przejrzyj oferty i wybierz najbardziej odpowiednie ubezpieczenie dla siebie i twojej rodziny. Możesz też skorzystać z bardzo popularnych porównywarek ubezpieczeń zdrowotnych (zorverzekering vergelijken). Aby wykupić ubezpieczenie zdrowotne przez internet, u większości ubezpieczycieli potrzebujesz DigiD. Jeśli nie posiadasz DigiD, skontaktuj się z ubezpieczycielem telefonicznie lub przez email i zapytaj jak wykupić ubezpieczenie zdrowotne w Holandii bez DigiD.
Ubezpieczyciel jest prawnie zobowiązany do przyjęcia cię do ubezpieczenia podstawowego, niezależnie od twojego wieku oraz stanu zdrowia. Ubezpieczyciel ma jednak prawo odmówić ci zawarcia dodatkowego ubezpieczenia.
Jak wykupić ubezpieczenie zdrowotne w Holandii przez internet krok po kroku
Proces zwarcia ubezpieczenie zdrowotnego na różnych stronach internetowych ubezpieczycieli jest podobny. Zazwyczaj musisz wykonać następujące kroki:
- Wpisz swoje dane, takie jak płeć, datę urodzenia czy kod pocztowy.
- Wybierz rodzaj podstawowego ubezpieczenia zdrowotnego (Basisverzekering).
- Wybierz kwotę eigen risico.
- Jeśli chcesz, możesz wybrać dodatkowe ubezpieczenie zdrowotne (Anvullende Verzekering) – jest to opcja nieobowiązkowa.
- Możesz też dołączyć do ubezpieczenia grupowego (Collectieve Verzekering) swojego pracodawcy czy wybranej organizacji lub związku, do których należysz.
- Jeśli posiadasz partnera lub dzieci możesz dodać te osoby do swojego ubezpieczenia przez „iemand toevoegen”. Te osoby będą posiadały ten sam pakiet ubezpieczenia podstawowego co ty. Tutaj możesz ewentualnie wybrać wysokość eigen risico dla partnera i dodatkowe ubezpieczenie zdrowotne.
- Uzupełnij dane osobowe wszystkich ubezpieczonych osób.
- Uzupełnij dane do kontaktu, sposób zapłaty za ubezpieczenie, numer rachunku bankowego.
- Wyślij
Po pozytywnym rozpatrzeniu twojego wniosku o zawarcie ubezpieczenia zdrowotnego na adres email lub pocztą otrzymasz polisę ubezpieczeniową z warunkami ubezpieczenia zdrowotnego.
Jak wykupić ubezpieczenie zdrowotne w Holandii grupowo?
Grupowe ubezpieczenie zdrowotne możesz wykupić przez internet dołączając do wybranej grupy zawierając polisę online. Poza tym ubezpieczenie grupowe możesz zawrzeć za pośrednictwem:
- pracodawcy,
- związku lub stowarzyszenia, do którego należysz,
- gminy, jeśli posiadasz niskie dochody.
Jeśli przyjeżdżasz do Holandii do pracy za pośrednictwem biura pośrednictwa pracy, biuro to wykupuje zazwyczaj dla ciebie grupowe ubezpieczenie zdrowotne. Nie zawsze jednak tak jest. Zapytaj się więc w swoim biurze o ubezpieczenie zdrowotne. Jeśli biuro zawarło za ciebie takie ubezpieczenia, poproś o polisę ubezpieczeniową i kartę ubezpieczenia zdrowotnego.
Zorgverzekering to ubezpieczenie od kosztów leczenia w Holandii, czyli ubezpieczenie zdrowotne. Jest ono obowiązkowe. Jeśli pracujesz lub mieszkasz w Holandii, musisz wykupić ubezpieczenie zdrowotne jak najszybciej, w ciągu 4 miesięcy od przybycia do Holandii. Ubezpieczenie to pokrywa koszty podstawowej opieki zdrowotnej. Są to na przykład: wizyta u lekarza rodzinnego, wizyta w szpitalu czy wykupienie lekarstw w aptece.
Istnieją dwa rodzaje ubezpieczenia zdrowotnego w Holandii:
Basisverzekering – obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne,
Anvullende verzekering – nieobowiązkowe ubezpieczenie dodatkowe.
W Holandii Istnieją 2 rodzaje układów zbiorowych pracy (CAO):
- Branżowy układ zbiorowy pracy
Jest to układ zbiorowy obowiązujący w obrębie danego sektora. Branżowy CAO zawierany jest pomiędzy 1 lub większą liczbą pracodawców lub organizacji pracodawców a 1 lub większą liczbą organizacji pracowniczych. Układ zbiorowy pracy dotyczy wyłącznie firm i pracowników reprezentowanych przez strony, które zawarły układ zbiorowy pracy. - Zakładowy układ zbiorowy pracy
Niniejsza umowa zbiorowa obowiązuje w obrębie przedsiębiorstwa. Zakładowy układ zbiorowy pracy zawierany jest pomiędzy pracodawcą a jedną lub większą liczbą organizacji pracowniczych.
Poniżej dowiesz się jaki jest dopuszczalny poziom alkoholu we krwi dla doświadczonych i początkujących kierowców w Holandii. Znajdziesz również informacje o tym, jak wygląda kontrola zawartości alkoholu w trakcie zatrzymania przez policję.
Dopuszczalna zawartość alkoholu we krwi dla kierowców
Jeśli jesteś doświadczonym kierowcą, nie możesz prowadzić pojazdu, mając we krwi więcej niż 0,5 promila alkoholu. Doświadczonym kierowcą w Holandii jesteś, jeśli posiadasz prawo jazdy dłużej niż 5 lat.
Jeśli posiadasz prawo jazdy krócej niż 5 lat, według holenderskiego prawa jesteś początkującym kierowcą.
W takim przypadku obowiązują bardziej rygorystyczne zasady, co oznacza, że nie wolno Ci prowadzić pojazdu, jeśli we krwi masz więcej niż 0,2 promila alkoholu.
Powyższy dopuszczalny poziom alkoholu w Holandii dotyczy kierujących pojazdami mechanicznymi, takimi jak samochody, skutery czy łodzie, jak również osób jeżdżących na rowerach.
Sprawdzanie spożycie alkoholu
W Holandii regularnie sprawdza się poziom alkoholu w ruchu drogowym. Policja przeprowadza test po zatrzymaniu lub po wypadku. Każdy zatrzymany w związku z badaniem na zawartość alkoholu ma obowiązek współpracować z Policją. Test oddechowy pokazuje, czy wypiłeś więcej niż dozwolony limit alkoholu.
Najpierw na ulicy przeprowadza się badanie alkomatem. Jeśli urządzenie wskazuje, że w grę wchodzi alkohol, przeprowadza się test ponownie po odczekaniu dwudziestu minut. Urządzenie dokładnie rejestruje zawartość alkoholu wyrażoną w µg/l.
Gdy wynik testu na obecność alkoholu w organizmie będzie pozytywny, czyli zostanie przekroczony dopuszczalny poziom alkoholu, możesz zostać zabrany przez policję na komisariat w celu zbadania stanu trzeźwości z krwi. Na komisariacie policja za pomocą specjalnego sprzętu mierzy dokładnie, ile alkoholu wypiłeś.
Jeśli wykażesz, że ze względów medycznych nie możesz wykonać testu z wydychanego powietrza, policja przeprowadzi badanie krwi. Lekarz zleci badanie krwi tak szybko, jak to możliwe. Również jeśli analiza oddechu nie powiodła się, wykonuje się badanie krwi. Na takie badanie krwi należy wyrazić zgodę. Jednak jeśli odmówisz takiego badania, prokurator może w dalszym ciągu zobowiązać Cię do współpracy przy jego wykonaniu.
Gdy po kontroli masz zastrzeżenia co do wyniku dopuszczalnego poziomu alkoholu we krwi, możesz odwołać się od decyzji w Holandii. Jak to zrobić, znajdziesz w języku polskim na stronie goverment.nl.
Odmawianie współpracy przy analizie oddechu jest przestępstwem drogowym. Chyba, że istnieją względy medyczne uniemożliwiające współpracę. Za odmowę grożą wysokie kary. W tej sytuacji policja ma również prawo do natychmiastowego zabrania prawa jazdy.