Alkohol w Holandii2023-09-22T16:10:26+01:00

Alkohol w Holandii

Alkohol w Holandii, a dokładnie jego nadmierne spożycie, jest jednym z powodów wpadania w kłopoty jej mieszkańców. Stają się oni uzależnieni psychicznie lub fizycznie, powodują uciążliwości na ulicy lub stają się agresywni. Spożywanie alkoholu stanowi również zagrożenie dla zdrowia. Regularne picie alkoholu może prowadzić do uszkodzenia mózgu, chorób i uzależnienia od alkoholu (alkoholizm).

W związku z powyższym rząd holenderski prowadzi kampanie informacyjne, mające na celu zwiększenie świadomości społeczeństwa na temat konsekwencji spożywania alkoholu. Ustanowione zostało również szereg zasad dotyczących sprzedawania i spożywania alkoholu w Holandii.

 

Od ilu lat można kupić alkohol w Holandii?2023-09-21T10:22:31+01:00

Mieszkając lub przyjeżdżając tutaj na wakacje, ważne jest wiedzieć, od ilu lat można kupić alkohol w Holandii. Aby kupić alkohol w Holandii, musisz mieć ukończone 18 lat. Poniżej tego wieku kupowanie lub spożywanie alkoholu w miejscach publicznych jest karalne. Możesz wtedy otrzymać karę grzywny.

Gdy chcesz kupić alkohol, zabierz ze sobą ważny dokument tożsamości. Alkohol możesz kupować tylko wtedy, gdy udowodnisz, że masz ukończone 18 lat. Gdy jako nieletni wyjdziesz ze sklepu z napojem alkoholowym, grozi Ci kara grzywny.

Jeśli nie masz jeszcze 18 lat, noszenie przy sobie otwartych napojów zawierających alkohol w miejscach publicznych, takich jak centrum handlowe lub kantyna sportowa, jest przestępstwem. Grozi Ci wówczas kara pracy społecznej lub kara grzywny:

 • 50 euro dla nieletnich poniżej 16 roku życia;
 • 100 euro dla nieletnich w wieku 16 i 17 lat.

Ponieważ młodzi ludzie często otrzymują alkohol od dorosłych przyjaciół lub rodziny, stało się to karalnym przestępstwem. Oznacza to, że dorośli podlegają karze, jeżeli dostarczają napoje alkoholowe nieletnim w miejscach powszechnie dostępnych, np. w placówkach gastronomicznych czy podczas festiwali. Przyjaciele, rodzice lub inne osoby dorosłe, które przekażą alkohol nieletniemu w barze, na festiwalu lub w innym miejscu publicznym, ryzykują karą grzywny w wysokości 100 euro.

Jakie zasady dotyczące alkoholu obowiązują w Holandii?2023-09-21T12:26:52+01:00

Poniżej znajdziesz zasady dotyczące spożywania, sprzedawania i kupowania alkoholu w Holandii. Aby ograniczyć problematyczne spożywanie alkoholu, rząd podejmuje różne działania:

 • Supermarkety, sklepy monopolowe i sklepy internetowe mogą oferować maksymalnie 25% rabatu na napoje alkoholowe.
 • Sprzedawcy detaliczni nie mogą sprzedawać alkoholu osobom poniżej 18 roku życia. Dotyczy to również np. kawiarni, stołówek sportowych i festiwali.
 • Osoba sprzedająca alkohol ma obowiązek sprawdzić wiek kupującego.
 • Zamawiając alkohol przez Internet, kupujący musi aktywnie wskazać, że ma ukończone 18 lat. Sprzedający musi podać, że wiek kupującego zostanie sprawdzony przy dostawie.
 • Nieletnim nie wolno spożywać alkoholu w miejscach publicznych.
 • Osobom dorosłym dostarczającym alkohol nieletnim w miejscach publicznych grozi kara grzywny.
 • Menedżerowie w firmach cateringowych i sklepach monopolowych muszą być wpisani do Rejestru Higieny Społecznej. Wymóg ten dotyczy także np. świetlic i stołówek klubów sportowych, w których serwowany jest alkohol.
 • Telewizja i radio nie mogą nadawać reklam alkoholu w godzinach od 6:00 do 21:00.
 • Bycie pijanym w miejscach publicznych jest karalne. Podobnie jak zakłócanie porządku publicznego. Ponadto zabrania się podawania alkoholu osobie wyraźnie pijanej.
 • Kierowcy pojazdów takich jak samochody osobowe, motocykle, skutery, łodzie oraz rowerzyści mogą mieć maksymalnie 0,5 promila alkoholu we krwi.
 • Kierowcy, którzy niedawno uzyskali prawo jazdy, mogą mieć maksymalnie 0,2 promila alkoholu we krwi.
Czy stracę prawo jazdy za jazdę na rowerze pod wpływem alkoholu w Holandii?2023-09-22T14:50:41+01:00

Policja nie może skonfiskować Ci prawa jazdy, jeśli zostaniesz zatrzymany podczas jazdy na rowerze pod wpływem alkoholu w Holandii. Możesz jednak otrzymać zakaz prowadzenia samochodu na kilka godzin i mandat.

W Holandii jazda na rowerze pod wpływem alkoholu jest zakazana. Może to prowadzić do niebezpiecznych zachowań podczas jazdy, a tym samym stanowić zagrożenie dla innych uczestników ruchu. Zawartość alkoholu we krwi nie może przekraczać 0,5 promila, czyli tyle samo, co w samochodzie czy na motocyklu. Wysokość mandatu za przekroczenie limitu przy pierwszym razie wynosi 200€, a w razie pierwszej recydywy 300€. Za każdym kolejnym razem zapłacisz 400€.

Jako rowerzysta możesz zostać skazany, jeśli stwarzasz zagrożenie, utrudniasz ruch lub spowodujesz wypadek drogowy, w którym ktoś umrze lub dozna poważnych obrażeń fizycznych.

Kim jest Bob w Holandii?2023-09-22T15:44:54+01:00

Mieszkając w Holandii, warto wiedzieć kim jest Bob. Pewnie nie raz słyszałeś Holendrów mówiących “Ik ben Bob!”. Bob oznacza Bewust Onbeschonken Bestuurder, czyli świadomie trzeźwy kierowca. Nazwa wywodzi się z krajowej kampanii Ben je Bob, zeg het hardop! Kampania polega na tym, że przed imprezą lub spotkaniem ludzie umawiają się, kto nie będzie pił alkoholu. Jeśli ktoś zaproponuje ci alkohol, a ty jesteś kierowcą, wystarczy, że powiesz “Ik ben Bob”. Coraz więcej holenderskich kierowców nie pije alkoholu i nazywa siebie Bobem.

Jaki jest dopuszczalny poziom alkoholu dla kierowców w Holandii?2023-09-22T15:13:23+01:00

Poniżej dowiesz się jaki jest dopuszczalny poziom alkoholu we krwi dla doświadczonych i początkujących kierowców w Holandii. Znajdziesz również informacje o tym, jak wygląda kontrola zawartości alkoholu w trakcie zatrzymania przez policję.

Dopuszczalna zawartość alkoholu we krwi dla kierowców

Jeśli jesteś doświadczonym kierowcą, nie możesz prowadzić pojazdu, mając we krwi więcej niż 0,5 promila alkoholu. Doświadczonym kierowcą w Holandii jesteś, jeśli posiadasz prawo jazdy dłużej niż 5 lat.

Jeśli posiadasz prawo jazdy krócej niż 5 lat, według holenderskiego prawa jesteś początkującym kierowcą.
W takim przypadku obowiązują bardziej rygorystyczne zasady, co oznacza, że nie wolno Ci prowadzić pojazdu, jeśli we krwi masz więcej niż 0,2 promila alkoholu.

Powyższy dopuszczalny poziom alkoholu w Holandii dotyczy kierujących pojazdami mechanicznymi, takimi jak samochody, skutery czy łodzie, jak również osób jeżdżących na rowerach.

Sprawdzanie spożycie alkoholu

W Holandii regularnie sprawdza się poziom alkoholu w ruchu drogowym. Policja przeprowadza test po zatrzymaniu lub po wypadku. Każdy zatrzymany w związku z badaniem na zawartość alkoholu ma obowiązek współpracować z Policją. Test oddechowy pokazuje, czy wypiłeś więcej niż dozwolony limit alkoholu.

Najpierw na ulicy przeprowadza się badanie alkomatem. Jeśli urządzenie wskazuje, że w grę wchodzi alkohol, przeprowadza się test ponownie po odczekaniu dwudziestu minut. Urządzenie dokładnie rejestruje zawartość alkoholu wyrażoną w µg/l.

Gdy wynik testu na obecność alkoholu w organizmie będzie pozytywny, czyli zostanie przekroczony dopuszczalny poziom alkoholu, możesz zostać zabrany przez policję na komisariat w celu zbadania stanu trzeźwości z krwi. Na komisariacie policja za pomocą specjalnego sprzętu mierzy dokładnie, ile alkoholu wypiłeś.

Jeśli wykażesz, że ze względów medycznych nie możesz wykonać testu z wydychanego powietrza, policja przeprowadzi badanie krwi. Lekarz zleci badanie krwi tak szybko, jak to możliwe. Również  jeśli analiza oddechu nie powiodła się, wykonuje się badanie krwi. Na takie badanie krwi należy wyrazić zgodę. Jednak jeśli odmówisz takiego badania, prokurator może w dalszym ciągu zobowiązać Cię do współpracy przy jego wykonaniu.

Gdy po kontroli masz zastrzeżenia co do wyniku dopuszczalnego poziomu alkoholu we krwi, możesz odwołać się od decyzji w Holandii. Jak to zrobić, znajdziesz w języku polskim na stronie goverment.nl.

Odmawianie współpracy przy analizie oddechu jest przestępstwem drogowym. Chyba, że ​​istnieją względy medyczne uniemożliwiające współpracę. Za odmowę grożą wysokie kary. W tej sytuacji policja ma również prawo do natychmiastowego zabrania prawa jazdy.

Co grozi za jazdę pod wpływem alkoholu w Holandii?2023-09-22T16:14:18+01:00

To, co grozi za jazdę pod wpływem alkoholu w Holandii, zależy od stopnia doświadczenia kierowcy, rodzaju prowadzonego pojazdu lub sposobu jazdy (np. czy spowodowałeś wypadek). Kary rosną, jeśli poza alkoholem, kierowca również jest pod wpływem narkotyków lub leków wpływających na zdolności do prowadzenia pojazdu.

Jazda pod wpływem alkoholu jest przestępstwem w Holandii. Kary wahają się od zakazu prowadzenia pojazdów i wysokich grzywien (mandatów) po karę pozbawienia wolności i utratę prawa jazdy. Ponadto policja może zgłosić Cię do CBR w celu nałożenia środka administracyjnego.

Jeśli limit alkoholu zostanie przekroczony w stosunkowo niewielkim stopniu, kierowca zostanie ukarany karą grzywny (mandatem). W przypadku poważniejszych naruszeń i powtarzających się naruszeń (recydywy) zazwyczaj zostanie on wezwany na rozprawę przed prokuratorem lub do stawienia się przed sądem.

Kary i środki za jazdę pod wpływem alkoholu w Holandii:

 • zakaz prowadzenia pojazdów wydany przez Policję;
 • wysoka grzywna, praca społeczna lub kara do 1 roku więzienia;
 • zawieszenie prawa jazdy przez sędziego;
 • oraz (L)EMA – (lekki) środek edukacyjny dotyczący alkoholu i ruchu drogowego prowadzony przez CBR.
  Są to kursy stanowiące uzupełnienie kary wymierzonej przez prokuratora lub sędziego. Uczestnik musi zapłacić za nie sam i trwają one kilka dni. Każdy, kto nie zastosuje się do środka edukacyjnego lub nie zastosuje się do niego w wystarczającym stopniu, utraci prawo jazdy. CBR może również nałożyć na kierowcę dochodzenie w sprawie zdolności do kierowania pojazdem.

Jeśli w ciągu 5 lat będziesz mieć 2 wyroki skazujące za jazdę pod wpływem alkoholu, utracisz prawo jazdy. W przypadku drugiego wyroku skazującego poziom alkoholu we krwi musi wynosić co najmniej 1,3 promila.

Dokładne informacje o tym, co grozi za jazdę pod wpływem alkoholu w Holandii oraz wysokość mandatów, znajdziesz na stronie Overheid.nl.

Przejdź do góry