Burgerservicenummer – numer BSN w Holandii2023-03-27T15:33:57+01:00

Burgerservicenummer – numer BSN w Holandii

Burgerservicenummer, czyli numer BSN w Holandii jest jednym z pierwszych spraw, które należy załatwić po przyjeździe do Holandii. Poniżej znajdziesz informacje, co to jest numer BSN w Holandii, jak go uzyskać i dlaczego jest on tak ważny.

Co to jest BSN (Burgerservicenummer)?2023-03-27T15:38:47+01:00

BSN (Burgerservicenummer) to osobisty numer każdej osoby zarejestrowanej w bazie BRP (Basisregistratie Personen) w Holandii. Każdy, kto zarejestruje się w BRP, otrzyma automatycznie numer BSN. Jest to odpowiednik polskiego numeru PESEL i służy urzędom, jak również innym organizacjom pozarządowym do potwierdzenia twojej tożsamości. Dzięki BSN nie musisz podawać za każdym razem swoich danych osobowych w trakcie wizyty w urzędzie.

Urzędy niderlandzkie, jak również organizacje pozarządowe używają BSN. Dzięki numerowi BSN możesz między innymi:

Pracować legalnie w Holandii;

Wykupić ubezpieczenie zdrowotne;

Iść do lekarza lub dentysty;

Założyć konto w banku;

Poprosić o zasiłek;

Rozliczyć się z podatku dochodowego;

Kupić samochód w Niderlandach;

Założyć własną firmę w Niderlandach.

Jak i gdzie uzyskać numer BSN?2023-04-04T18:00:02+01:00

Poniżej znajdziesz informacje, jak i gdzie uzyskać numer BSN w Holandii:

Jeśli zostajesz dłużej niż 4 miesiące w Niderlandach, musisz zarejestrować się w gminie, w której mieszkasz. Zostaniesz automatycznie zapisany do bazy BRP (Basisregistratie Personen) i otrzymasz numer BSN.

Jeśli przyjeżdżasz do Holandii na krócej niż 4 miesiące, możesz zarejestrować w jednej z gmin RNI. Przy rejestracji automatycznie otrzymasz swój numer BSN.

Pamiętaj, że twoje dzieci również powinny mieć numer BSN. Jeśli przyjeżdżasz z dziećmi do Holandii, musisz je także zarejestrować w BRP. Po rejestracji otrzymają one własny numer BSN.

Jeśli twoje dziecko urodziło się w Holandii, otrzyma ono automatycznie numer BSN od gminy, w której zostaną zarejestrowane jego narodziny. Gdy dziecko urodziło się za granicą, np. w Polsce i tam zostały zgłoszone jego narodziny w gminie oraz tam mieszka, nie otrzyma ono automatycznie numeru BSN w Holandii. Dziecko otrzyma numer BSN, gdy tylko złożysz wniosek o zasiłek rodzinny do Banku Ubezpieczeń Społecznych w Holandii (SVB). SVB zarejestruje Twoje dziecko jako nierezydent w Bazie Danych Osobowych (BRP). Otrzymasz wówczas list z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Stosunków z Królestwem z numerem BSN Twojego dziecka.

Jeśli starasz się o zasiłek w Holandii razem z partnerem, który mieszka w Polsce, musi on również posiadać holenderski numer BSN. Partner lub partnerka może złożyć wniosek o numer BSN w jednej z następujących gmin: Alkmaar, Almelo, Amsterdam, Breda, Den Haag, Doetinchem, Eindhoven, Goes, Groningen, Heerlen, Leeuwarden, Leiden, Nijmegen, Rotterdam, Terneuzen, Utrecht, Venlo, Westland, Zwolle. Inną opcją jest wypełnienie specjalnego formularza i wysłanie go wraz z wymaganymi załącznikami do Belastingdienst. W ciągu 4 tygodni otrzymasz list z odpowiedzią. Możesz również zadzwonić do Belastingdienst z wnioskiem o numer BSN. Po otrzymaniu numeru BSN możecie starać się o zasiłek.

Zazwyczaj, jeśli przyjeżdżasz do pracy w Holandii przez biuro pośrednictwa pracy, biuro to załatwia formalności związane z rejestracją i numerem BSN w Holandii. Zapytaj się więc w swoim biurze pośrednictwa pracy, czy ten numer został ci już nadany.

Po rejestracji w bazie BRP i nadaniu numeru BSN otrzymasz potwierdzenie jego nadania. Dokument ten jest wystawiany jednorazowo, więc zachowaj go w bezpiecznym miejscu.

Przejdź do góry