Zasiłek rodzinny w Holandii – Kinderbijslag2023-04-02T12:18:24+01:00

Zasiłek rodzinny w Holandii – Kinderbijslag

Zasiłek rodzinny w Holandii wypłacany jest przez SVB, czyli Sociale Verzekeringsbank, na pokrycie części kosztów wychowania twojego dziecka.

Świadczenie możesz otrzymać na:

 • własne dziecko;
 • dziecko (byłego)partnera;
 • dziecko przybrane;
 • dziecko, które wychowujesz jak własne.

Kwota zasiłku zależna jest od wieku dziecka, a zasiłek wypłacany jest co kwartał i ustaje, gdy dziecko kończy 18 lat. Czasami zasiłek rodzinny kończy się wcześniej. Na przykład, jeśli twoje dziecko przestanie chodzić do szkoły.

Zasiłek możesz otrzymać tylko wtedy, gdy jesteś ubezpieczony w Holandii, czyli na przykład, gdy pracujesz lub mieszkasz w Holandii.

Wniosek o zasiłek rodzinny w Holandii, w zależności od twojej sytuacji, możesz złożyć przez stronę SVB za pomocą DigiD lub przez papierowy formularz.

W trakcie pobierania zasiłku należy zgłaszać zmiany w twojej sytuacji życiowej, mające wpływ na jego wysokość. Za niezgłoszenie zmian w odpowiednim terminie grozi grzywna, kara finansowa lub podejrzenie o wyłudzenie.

 

Ile wynosi zasiłek rodzinny na dziecko w Holandii?2023-12-21T13:46:58+01:00

Poniżej sprawdzisz, ile wynosi zasiłek rodzinny na dziecko w Holandii. Wysokość zasiłku rodzinnego zależy między innymi od wieku, jak również miejsca zamieszkania dziecka. Gdy twoje dziecko skończy 6 lat, otrzymasz większy zasiłek rodzinny. Zostanie on ponownie podwyższony, gdy dziecko ukończy 12 lat. Zasiłek wypłacany jest do momentu ukończenia przez dziecko 18 lat. SVB wypłaca zasiłek raz na kwartał.

 

Wiek dziecka Kwota na dziecko za 1 kwartał w 2024 roku
 0 – 5 lat € 279,49
 6 – 11 lat € 339,38
12 – 17 lat € 399,27

To ile wynosi zasiłek rodzinny na dziecko w Holandii, zależy również od innych czynników:

 

Podwójna kwota zasiłku

Jeśli ponosisz wysokie koszty na wychowanie swojego dziecka, możesz otrzymać podwójny zasiłek rodzinny. Na przykład, jeśli twoje dziecko nie mieszka w domu z powodu kształcenia, choroby lub niepełnosprawności. Lub jeśli twoje dziecko mieszka w domu i potrzebuje intensywnej opieki.

Jeśli dziecko potrzebuje intensywnej opieki, ponieważ jest na przykład bardzo chore lub niepełnosprawne, podwójny zasiłek możesz otrzymać, gdy:

 • dziecko ma 3 lata lub więcej;
 • dziecko mieszka w domu;
 • dziecko posiada poradę od Centrum Indicatiestelling Zorg (CIZ).

Gdy dziecko mieszka poza domem w związku z uczęszczaniem do szkoły, chorobą lub niepełnosprawnością, podwójny zasiłek możesz otrzymać, gdy:

 • łożysz na utrzymanie dziecka co najmniej 1 149 euro na kwartał oraz
 • jeżeli suma okresów pobytów rodziców u dziecka nie przekracza wyznaczonego limitu.

 

Dziecko kończy 16 lat

Gdy dziecko skończy 16 lat, zostanie sprawdzone, czy się ono uczy. Warunkiem otrzymania zasiłku rodzinnego jest to, czy dziecko

 • uczy się w szkole pozwalającej uzyskanie dyplomu HAVO, VWO lub MBO poziom 2 lub wyższy;
 • uzyskało już taki dyplom;
 • ze względu na niepełnosprawność lub stan zdrowia nie może się uczyć.

 

Zasiłek rodzinny z dwóch krajów

Jeśli ty lub twój partner otrzymujecie również świadczenia rodzinne z kraju innego niż Holandia, nie otrzymasz pełnej kwoty świadczeń z tych krajów. W tej sprawie kraje zawarły porozumienia. Gdy zasiłek rodzinny za granicą jest niższy, Holandia dopłaci ci do wysokości holenderskiego zasiłku rodzinnego. Po zsumowaniu zasiłków z dwóch krajów kwota zasiłku będzie równa wysokości zasiłku rodzinnego w Holandii.

Kiedy wypłacany jest zasiłek rodzinny na dziecko w Holandii?2023-12-21T13:52:09+01:00

Zasiłek rodzinny na dziecko jest wypłacany w Holandii co kwartał, po zakończeniu danego kwartału. To kiedy jest wypłacany zasiłek rodzinny po raz pierwszy na nowonarodzone dziecko, zależy od daty urodzenia twojego dziecka.

Terminy wypłaty zasiłku na dziecko przez SVB w roku 2024:

 • 2 kwietnia 2024 r. (wypłata za pierwszy kwartał)
 • 1 lipca 2024 r. (wypłata za drugi kwartał)
 • 1 października 2024 r. (wypłata za trzeci kwartał)
 • 2 stycznia 2025 r. (wypłata za czwarty kwartał).
Jak złożyć wniosek o zasiłek rodzinny w Holandii?2023-04-02T12:09:15+01:00

To, jak złożyć wniosek o zasiłek rodzinny w Holandii zależy od twojej sytuacji. Czasami musisz złożyć wniosek samodzielnie, a czasami zasiłek przyznawany jest automatycznie. Poniżej znajdziesz informacje o tym, jaka złożyć wniosek o zasiłek rodzinny w Holandii w zależności od twojego miejsca zamieszkania lub twojego dziecka.

Dziecko urodziło się w Holandii

Po zgłoszeniu urodzenia dziecka w gminie w Holandii gmina przekazuje dane dziecka do SVB. W ciągu 3 do 6 tygodni otrzymasz pismo z SVB z możliwością złożenia wniosku o zasiłek rodzinny na stronie SVB. Potrzebujesz do tego DigiD. Możesz również poprosić SVB o przesłanie papierowego formularza. Jeśli w ciągu 6 tygodni nie otrzymasz żadnego pisma od SVB, skontaktuj się nimi.

Jeśli otrzymujesz już zasiłek rodzinny i twoje drugie lub następne dziecko urodziło się w Holandii, nie musisz nic robić. SVB automatycznie przyzna ci zasiłek, a ty otrzymasz list od SVB z informacją o przyznanym zasiłku.

Dziecko przeprowadza się do Holandii

Jeśli przyjeżdżasz do Holandii z dzieckiem, aby tu mieszkać lub pracować, zamelduj dziecko w urzędzie gminy. W ciągu 3 do 6 tygodni otrzymasz pismo od SVB o możliwości złożenia wniosku o zasiłek rodzinny. Po otrzymaniu pisma możesz złożyć wniosek o przyznanie zasiłku rodzinnego poprzez stronę SVB za pomocą DigiD. Jeśli nie posiadasz DigiD lub nie otrzymałeś w ciągu 6 tygodni pisma od SVB, skontaktuj się z SVB.

Ty lub dziecko mieszkacie poza Holandią

Czasami możesz otrzymać holenderski zasiłek rodzinny, jeśli mieszkasz lub pracujesz poza Holandią lub jeśli twoje dziecko będzie mieszkać poza Holandią. Na przykład, jeśli ty lub twoje dziecko mieszkacie w kraju, który jest częścią Unii Europejskiej (UE) lub Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG), a matka lub ojciec dziecka podlegają pod holenderskie ubezpieczenie socjalne. Jeśli chcesz otrzymać zasiłek na dziecko, złóż wniosek przez internet poprzez stronę SVB lub skontaktuj się z SVB.

Przez stronę internetową SVB, wniosek możesz złożyć w języku niderlandzkim lub angielskim. Musisz zalogować się na Moje SVB za pomocą DigiD. Jeśli nie posiadasz DigiD, sprawdź jak założyć DigiD.

Jak zgłosić zmiany i jakie są kary za nieprzestrzeganie zasad?2023-04-02T12:14:48+01:00

Zmiana twojej sytuacji może mieć wpływ na prawo do zasiłku rodzinnego. Jeśli nie zgłosisz zmian lub zgłosisz je za późno, nie tylko będziesz musiał zwracać wypłacony zasiłek, ale również możesz zostać ukarany grzywną, a nawet zostać podejrzanym o wyłudzanie.

Jeśli mieszkasz w Holandii, powiadom SVB o wszelkich zmianach w ciągu 4 tygodni. Mieszkając poza Holandią musisz powiadomić SVB o zmianie w ciągu 6 tygodni.

Wykaz wszystkich zmian, jakie należy zgłaszać pobierając zasiłek rodzinny oraz sposób zgłaszania tych zmian znajdziesz na stronie SVB w języku polskim.

Jeśli nie zgłosisz zmian w podanym terminie lub podasz nieprawidłowe informacje, SVB może nałożyć na ciebie jedną z poniższych kar:

Zwrot nadpłaconego świadczenia – gdy okaże się, że ze względu na nieprawidłowe informacje otrzymałeś zasiłek, który ci się nie należał, będziesz musiał go zwrócić.

Grzywna – dodatkowo możesz otrzymać grzywnę. Standardowo grzywna wynosi połowę nadpłaconego zasiłku. W zależności od sytuacji może być ona niższa lub wyższa.

Upomnienia – jeśli zgłosiłeś zmiany za późno, lecz kwota zasiłku wypłaconego nie była za duża, lub nie przekraczała 105 euro, a także, jeśli zgłosiłeś zmiany w ciągu 60 dni po terminie 4 tygodni.

Kara finansowa – jeśli nie zareagujesz na czas na pytania SVB, możesz otrzymać karę finansową w wysokości 25 euro. Zostanie ona potrąca z zasiłku rodzinnego.

W przypadku kwot powyżej 50 000 euro SVB zawsze sprawdza, czy celowo nie zgłosiłeś zmiany. Następnie SVB może złożyć zawiadomienie w prokuraturze.

Podejrzenie o wyłudzenie – gdy SVB uważa, że doszło do oszustwa, może zażądać informacji od innych organizacji i twojego banku. Takie śledztwo jest prowadzone za zgodą prokuratury. Możesz zostać wezwany na przesłuchanie. Jeśli SVB stwierdzi, że zrobiłeś to umyślnie, zostaniesz zgłoszony do prokuratury jako podejrzany o wyłudzenie.

Źródło: Sociale Verzekeringsbank SVB

Przejdź do góry