Najważniejsze informacje
o życiu i pracy w Holandii
w pytaniach i odpowiedziach
- Wszystko w jednym miejscu w języku polskim
- Jak załatwić sprawy krok po kroku, również przez internet
- Linki do holenderski stron z informacjami
- Kalendarz z najważniejszymi terminami
Dostępne tematy
<
luty 2024
>
pon. wt. śr. czw. pt. sob. niedz. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10Voorjaarsvakantie cały dzień
Regio Zuid
11Voorjaarsvakantie cały dzień
Regio Zuid
Carnaval cały dzień
Karnawał
12Voorjaarsvakantie cały dzień
Regio Zuid
Carnaval cały dzień
Karnawał
13Voorjaarsvakantie cały dzień
Regio Zuid
Carnaval cały dzień
Karnawał
14Voorjaarsvakantie cały dzień
Regio Zuid
Valentijn cały dzień
Walentynki
15Voorjaarsvakantie cały dzień
Regio Zuid
16Voorjaarsvakantie cały dzień
Regio Zuid
17Voorjaarsvakantie cały dzień
Regio Noord
Regio Midden
Voorjaarsvakantie cały dzień
Regio Zuid
18Voorjaarsvakantie cały dzień
Regio Noord
Regio Midden
Voorjaarsvakantie cały dzień
Regio Zuid
19Voorjaarsvakantie cały dzień
Regio Noord
Regio Midden
20Voorjaarsvakantie cały dzień
Regio Noord
Regio Midden
21Voorjaarsvakantie cały dzień
Regio Noord
Regio Midden
22Voorjaarsvakantie cały dzień
Regio Noord
Regio Midden
Termin wypłat cały dzień
Emerytura AOW
Renta rodzinna Anw
23Voorjaarsvakantie cały dzień
Regio Noord
Regio Midden
24Voorjaarsvakantie cały dzień
Regio Noord
Regio Midden
25Voorjaarsvakantie cały dzień
Regio Noord
Regio Midden
26 27 28 29
Kalendarz
z najważniejszymi datami i terminami w Holandii
Wakacje szkolne
Święta i dni wolne od pracy
Terminy wypłat zasiłków, dodatków i emerytur
Inne…
W pytaniach i odpowiedziach

Najczęściej zadawane pytania
Oto najczęściej zadawane pytania na temat życia i pracy w Holandii
To jakie zmiany należy zgłaszać pobierając rentę rodzinną w Holandii, zależy od tego, czy mieszkasz w Holandii, czy poza nią.
Gdy w trakcie pobierania renty rodzinnej twoja sytuacja się zmieni, może się zmienić również jej wysokość. Może się ona zmniejszyć lub zwiększyć. Dlatego należy powiadomić Sociale Verzekeringsbank o zmianie w ciągu 4 tygodni. Jeżeli mieszkasz poza Holandią, należy zgłosić zmianę w ciągu 6 tygodni. Jeśli tego nie zrobisz lub zgłosisz zmianę za późno, możesz zostać ukarany grzywną lub karę finansową.
Jakie zmiany należy zgłaszać pobierając rentę rodzinną w Holandii? Są to między innymi:
Zmiany w twojej sytuacji osobistej lub twojego dziecka;
Zmiany w Twoich dochodach;
Dochody z działalności gospodarczej lub dochody spoza Holandii;
Dochody z pracy lub zasiłków;
Emigracja z Holandii;
Niezdolność do pracy;
Osadzenie w więzieniu, areszcie lub umieszczenie w więziennym zakładzie psychiatrycznym.
Więcej informacji na temat zmian, jakie należy zgłaszać w trakcie pobierania renty rodzinnej, znajdziesz w języku polskim na oficjalnej stronie Sociale Verzekeringsbank: https://www.svb.nl/pl/anw/prawa-i-obowiazki/zmiany-ktore-nalezy-zglaszac.
Arbeidstijdenwet określa również, jaki jest minimalny czas na odpoczynek pomiędzy dniami pracy w Holandii.
• Po dniu roboczym pracownik nie może pracować przez 11 kolejnych godzin. Jednakże ten okres odpoczynku może zostać skrócony do 8 godzin raz na 7 dni, jeżeli charakter pracy lub warunki danej działalności tego wymagają.
• Przy 5-dniowym tygodniu pracy pracownik nie może pracować przez kolejnych 36 godzin po tygodniu pracy.
• Możliwy jest także dłuższy tygodniowy czas pracy w Holandii, pod warunkiem, że pracownik może odpocząć co najmniej 72 kolejne godziny w ciągu 14 dni. Okres ten można podzielić na dwa okresy trwające co najmniej 32 godziny.
Okres | Norma |
---|---|
Na dzień (zmianę) | Conajmniej 11 kolejnych godzin lub
conajmniej 8 kolejnych godzin raz na 7 dni, jeżeli charakter pracy lub warunki danej działalności tego wymagają. |
5-dniowy tydzień pracy | Conajmniej 36 kolejnych godzin po przepracowanym tygodniu pracy. |
Dłuższy tydzień pracy | Conajmniej 72 kolejne godziny pracy w okresie 14 dni. Okres ten można podzielić na dwa okresy trwające co najmniej 32 godziny. |
Podpisując umowę o pracę ważne jest wiedzieć, jakie CAO w Holandii obowiązuje ciebie i twojego pracodawcę. Jeśli u Twojego pracodawcy występuje CAO, zazwyczaj uwzględnia on go w umowie o pracę. Możesz także zapytać pracodawcę, jaki układ zbiorowy pracy Cię obowiązuje. Jako pracownik masz prawo się z nim zapoznać. Jeśli pracujesz między innymi w takich sektorach, jak budowlany, szklarniany, cukierniczy czy ogrodniczy, swoje CAO możesz znaleźć tutaj. Na tej stronie możesz również spróbować wyszukać swoją firmę, aby dowiedzieć się, jakie CAO w Holandii ją obowiązuje.
Pracowników tymczasowych pracując za pośrednictwem agencji pośrednictwa pracy zazwyczaj nie obejmuje układ zbiorowy pracy firmy, w której pracują. Agencje pośrednictwa pracy podlegają własnemu układowi zbiorowemu pracy (uitzend-cao).
Jako pracownik tymczasowy zazwyczaj podlegasz układowi zbiorowemu pracy ABU lub układowi zbiorowemu pracy NBBU. Jeśli chcesz wiedzieć, pod jaki CAO podlegasz, możesz to sprawdzić w rejestrze członków ABU lub NBBU Wystarczy że wyszukasz tam swoją agencję pracy. Jeśli chcesz wiedzieć, co dokładnie określa obowiązuje ciebie CAO w Holandii, znajdziesz je w języku polskim na stronie ABU CAO i NBBU CAO. Powyższe dwa Układy Zbiorowe Pracy dla pracowników tymczasowych zostały zawarte na okres od 2 stycznia 2023 roku do 1 stycznia 2024 roku, a następnie przedłużone na okres jednego roku, czyli do 1 stycznia 2025 roku.
Obydwa układy zbiorowe pracy są zharmonizowane, co oznacza że są on takie same. Jeśli Twoja agencja pracy jest zrzeszona w układzie zbiorowym pracy, ma obowiązek przestrzegać tych porozumień. CAO w Holandii dla pracowników tymczasowych jest minimalnym układem zbiorowym pracy. Oznacza to, że agencja pracy może zawsze zaoferować więcej niż warunki zatrudnienia określone w układzie zbiorowym pracy.
To rząd holenderski określa co obejmuje podstawowe ubezpieczenie zdrowotne w Holandii czyli Basisverzkering. Jest to obowiązkowe podstawowe ubezpieczenie od kosztów leczenia. Do podstawowego pakietu należą między innymi:
- wizyta u lekarza rodzinnego
- dentysta dla dzieci do ukończenia 18 roku życia
- wizyta u specjalisty
- pobyt w szpitalu
- przejazd karetką pogotowia
- większość lekarstw
- badanie krwi
- ochrona zdrowia psychicznego
- niektóre zabiegi fizjoterapeutyczne
- porada dietetyka
- opieka okołoporodowa
Więcej informacje o tym, co obejmuje podstawowe ubezpieczenie zdrowotne w Holandii oraz czy musisz płacić tak zwane eigen risico i eigen bijdrage znajdziesz na stronie rijksoverheid.nl.
Ubezpieczyciel jest prawnie zobowiązany do przyjęcia cię do ubezpieczenia podstawowego, niezależnie od twojego wieku oraz stanu zdrowia. Ubezpieczyciel ma jednak prawo odmówić ci zawarcia dodatkowego ubezpieczenia.
Wszystkie podstawowe polisy ubezpieczeniowe obejmują taką samą opiekę medyczną niezależnie od wybranej firmy ubezpieczeniowej. Istnieją jednak różnice, na które warto zwrócić uwagę wykupując takie ubezpieczenie. Sprawdź między innymi:
Wysokość składki miesięcznej,
Czy możesz wybrać lekarza, do którego chcesz się udać.
Jeśli oprócz podstawowej opieki medycznej potrzebujesz dodatkowych usług, takich jak na przykład dentysta, zastanów się nad wykupieniem dodatkowego ubezpieczenia zdrowotnego (Anvullende verzekering).
Więcej informacji: Zorginstituut Nederland.
To, ile wynosi zorgtoeslag – dodatek do ubezpieczenia zdrowotnego w Holandii w 2023 roku (tabela) sprawdzisz na stronie toeslagen.nl. Są to kwoty miesięczne i zależne są one od dochodu brutto za dany rok. Im więcej zarabiasz, tym mniej dodatku dostaniesz. Kwoty te są zaokrąglone. Jeśli chcesz obliczyć dokładną wysokość dodatku do ubezpieczenia zdrowotnego, skorzystaj z obliczenia testowego (język niderlandzki) Tutaj.
Po przyznaniu prawa do dodatku do ubezpieczenia zdrowotnego w Holandii, jego wysokość możesz sprawdzić na platformie Mijn toeslagen w zakładce Beschikkingen oraz na MijnOverheid w Berichtenbox.