Strona główna2024-08-08T16:11:46+01:00

Najważniejsze informacje

o życiu i pracy w Holandii

w pytaniach i odpowiedziach

  • Wszystko w jednym miejscu w języku polskim
  • Jak załatwić sprawy krok po kroku, również przez internet
  • Linki do holenderski stron z informacjami
  • Kalendarz z najważniejszymi terminami

< grudzień 2023 >
pon. wt. śr. czw. pt. sob. niedz.
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Kalendarz

z najważniejszymi datami i terminami w Holandii

  • Wakacje szkolne

  • Święta i dni wolne od pracy

  • Terminy wypłat zasiłków, dodatków i emerytur

  • Inne…

W pytaniach i odpowiedziach

Najczęściej zadawane pytania

Oto najczęściej zadawane pytania na temat życia i pracy w Holandii

Co to jest rejestr BRP (Basisregistratie Personen)?2023-03-27T15:32:00+01:00

Rząd niderlandzki przechowuje różnorodne dane dotyczące osób. Administracja ta nazywa się Basisregistratie Personen (Podstawowy rejestr osób), czyli BRP. Każda gmina w Niderlandach prowadzi ewidencję swoich mieszkańców we własnej administracji. Wszystkie 355 gmin tworzą razem jedną dużą bazę: BRP.

Z danych tych korzysta wiele organizacji w tym organy podatkowe, UWV, fundusze emerytalne i wiele innych. Jeśli dane ulegną zmianie w BRP, są one automatycznie przekazywane organizacjom, które je potrzebują. Aby zapewnić aktualność i dokładność tych danych, mieszkańcy Niderlandów powinni zgłaszać do gminy zmiany swojej sytuacji osobistej (np. przeprowadzka).

Jakie są rodzaje podstawowego ubezpieczenia zdrowotnego?2022-05-12T13:49:10+01:00

W Holandii wyróżnia się następujące rodzaje podstawowego ubezpieczenia zdrowotnego (Basisverzekering):

Naturapolis

Przy tym ubezpieczeniu zdrowotnym możesz wybierać tylko spośród świadczeniodawców, którzy zawarli umowę z twoim ubezpieczycielem zdrowotnym. Gdy skorzystasz z usługi medycznej, ubezpieczyciel zapłaci za nią bezpośrednio świadczeniodawcy. Jeśli chciałbyś udać się do konkretnego dostawcy opieki zdrowotnej, sprawdź, czy ma on umowę z twoim ubezpieczycielem zdrowotnym. Jeśli nie, to warunki polisy ubezpieczeniowej określają, czy i ile musisz za daną usługę zapłacić. Istnieje również ubezpieczenie naturapolis z jeszcze mniejszym wyborem konkretnych dostawców usług – Budgetpolis.

Restitutiepolis

Wykupując to ubezpieczenie, będziesz mieć możliwość wybrania dostawcy usług medycznych, jakiego chcesz. Twoja usługa medyczna zostanie opłacona przez ubezpieczyciela bez względu na to, czy posiada on umowę z jej dostawcą. Czasami jednak ubezpieczyciel może udowodnić, że ta sama opieka jest znacznie tańsza u wszystkich innych świadczeniodawców. W tej sytuacji będziesz musiał dopłacić za nią określoną kwotę.

Combinatiepolis

Jest to połączenie dwóch powyższych ubezpieczeń w jednym pakiecie. W przypadku niektórych usług możesz wybrać tylko dostawców posiadających umowę z ubezpieczycielem, a w przypadku innych usług otrzymasz zwrot kosztów za usługi u wszystkich dostawców bez konieczności posiadania umowy z twoim ubezpieczycielem.

Co to jest Aanvullende verzekering?2022-05-12T13:49:26+01:00

Anvullende verzekering to dodatkowe ubezpieczenie zdrowotne od kosztów opieki medycznej niezawartej w pakiecie podstawowym. Jest to ubezpieczenie nieobowiązkowe. Dodatkowe ubezpieczenie pokrywa koszty lub część kosztów opieki medycznej takich jak:

  • dodatkowa fizjoterapia,
  • dentysta lub ortodonta,
  • medycyna alternatywna,
  • okulary i soczewki kontaktowe.

Dodatkowe ubezpieczenie zdrowotne możesz wykupić u innego ubezpieczyciela niż ubezpieczenie podstawowego. Czyli ubezpieczenie podstawowe możesz mieć u jednego ubezpieczyciela, a ubezpieczenie dobrowolne u innego.

Przy ubezpieczeniu dodatkowym nie obowiązuje eigen risico.

Ubezpieczyciel może zastosować okres oczekiwania na dodatkowe ubezpieczenie. Jesteś wtedy już ubezpieczony, ale nie otrzymasz jeszcze zwrotu niektórych kosztów. Na przykład, jeśli chcesz sprawić sobie nową koronkę u dentysty, ubezpieczyciel możesz zastrzec, że aby otrzymać zwrot kosztów, możesz to zrobić dopiero po 6 miesiącach od zawarcia ubezpieczenia.

Do kiedy mogę ubiegać się o zwrot ubezpieczenia zdrowotnego w Holandii?2023-04-11T10:11:55+01:00

O zwrot ubezpieczenia zdrowotnego (zorgtoeslag) w Holandii za dany rok możesz ubiegać się do 1 września roku następnego. Na przykład możesz nadal ubiegać się o dodatek za 2022 rok do 1 września 2023 r. Jednak im później złożysz wniosek o dodatek, tym dłużej będziesz czekać na jego wypłatę. Aby otrzymać zwrot ubezpieczenia za 2022 rok, należy złożyć wniosek do 1 września 2023 r.

Możesz również ubiegać się o zwrot ubezpieczenia zdrowotnego za lata poprzednie w Holandii, jeśli otrzymałeś zgodę na złożenie zeznania podatkowego w późniejszym terminie za dany rok.

Wystarczy, że raz wystąpisz o zwrot ubezpieczenia zdrowotnego. Jeśli w każdym następnym roku nadal będziesz spełniać warunki, dodatek do ubezpieczenia będziesz otrzymywać automatycznie.

Kiedy trzeba i jak zameldować się w Holandii?2023-12-29T17:55:30+01:00

Poniżej dowiesz się, kiedy musisz zameldować się w Holandii oraz jak i gdzie to zrobić. Sposób i miejsce rejestracji zależą od tego, jak długo zamierzasz przebywać w Holandii.

Zostajesz w Holandii krócej niż 4 miesiące

Obywatele Polski korzystają z prawa do swobodnego przepływu osób w ramach Unii Europejskiej oraz Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Jeśli planowany pobyt w Holandii nie przekracza 4 miesięcy, nie trzeba zgłaszać pobytu w urzędzie gminy ani w urzędzie imigracyjnym (IND). Jeśli jednak masz zamiar zostać w Holandii krócej niż 4 miesiące z zamiarem na przykład pracy lub nauki, warto zarejestrować się na pobyt czasowy jako nierezydent w jednej z 19 gmin RNI. Są to: Alkmaar, Almelo, Amsterdam, Breda, Haga, Doetinchem, Eindhoven, Groningen, Goes, Heerlen, Leeuwarden, Leiden, Nijmegen, Rotterdam, Terneuzen, Utrecht, Venlo, Westland i Zwolle. Aby dokonać rejestracji, należy najpierw umówić się na spotkanie. Dokładne dane adresowe znajdziesz na stronie nederlandwereldwijd.nl.

Dzięki rejestracji zostaniesz zapisany do rejestru BRP oraz otrzymasz numer BSN. Numer ten jest potrzebny między innymi do podjęcia pracy, wykupienia ubezpieczenia zdrowotnego, czy otwarcia konta w banku w Holandii.

Gdy okaże się, że twój pobyt się przedłuży, zamelduj się w urzędzie gminy, na której terenie aktualnie mieszkasz.

Zostajesz w Holandii dłużej niż 4 miesiące

Jeśli chcesz zostać w Holandii dłużej niż 4 miesiące, zamelduj się w gminie, w której mieszkasz. Zrób to w urzędzie gminy w ciągu 5 dni od przyjazdu do Holandii. Należy zameldować również wszystkich członków rodziny, którzy przybyli z tobą do Holandii. Na stronie internetowej swojego urzędu gminy znajdziesz informacje na temat sposobu umówienia spotkania oraz dokumentów, które potrzebujesz, aby zameldować się w Holandii.

Meldunek w Holandii da ci status mieszkańca (rezydenta) Holandii oraz zostaniesz wpisany do bazy BRP. Równocześnie ty i każdy członek twojej rodziny otrzymacie numer BSN. Posiadając meldunek, łatwiej jest zawrzeć umowę o ubezpieczenie zdrowotne, czy założyć konto w banku w Niderlandach.

Medunek w Holandii

Przejdź do góry