To, jak złożyć wniosek o zasiłek rodzinny w Holandii zależy od twojej sytuacji. Czasami musisz złożyć wniosek samodzielnie, a czasami zasiłek przyznawany jest automatycznie. Poniżej znajdziesz informacje o tym, jaka złożyć wniosek o zasiłek rodzinny w Holandii w zależności od twojego miejsca zamieszkania lub twojego dziecka.

Dziecko urodziło się w Holandii

Po zgłoszeniu urodzenia dziecka w gminie w Holandii gmina przekazuje dane dziecka do SVB. W ciągu 3 do 6 tygodni otrzymasz pismo z SVB z możliwością złożenia wniosku o zasiłek rodzinny na stronie SVB. Potrzebujesz do tego DigiD. Możesz również poprosić SVB o przesłanie papierowego formularza. Jeśli w ciągu 6 tygodni nie otrzymasz żadnego pisma od SVB, skontaktuj się nimi.

Jeśli otrzymujesz już zasiłek rodzinny i twoje drugie lub następne dziecko urodziło się w Holandii, nie musisz nic robić. SVB automatycznie przyzna ci zasiłek, a ty otrzymasz list od SVB z informacją o przyznanym zasiłku.

Dziecko przeprowadza się do Holandii

Jeśli przyjeżdżasz do Holandii z dzieckiem, aby tu mieszkać lub pracować, zamelduj dziecko w urzędzie gminy. W ciągu 3 do 6 tygodni otrzymasz pismo od SVB o możliwości złożenia wniosku o zasiłek rodzinny. Po otrzymaniu pisma możesz złożyć wniosek o przyznanie zasiłku rodzinnego poprzez stronę SVB za pomocą DigiD. Jeśli nie posiadasz DigiD lub nie otrzymałeś w ciągu 6 tygodni pisma od SVB, skontaktuj się z SVB.

Ty lub dziecko mieszkacie poza Holandią

Czasami możesz otrzymać holenderski zasiłek rodzinny, jeśli mieszkasz lub pracujesz poza Holandią lub jeśli twoje dziecko będzie mieszkać poza Holandią. Na przykład, jeśli ty lub twoje dziecko mieszkacie w kraju, który jest częścią Unii Europejskiej (UE) lub Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG), a matka lub ojciec dziecka podlegają pod holenderskie ubezpieczenie socjalne. Jeśli chcesz otrzymać zasiłek na dziecko, złóż wniosek przez internet poprzez stronę SVB lub skontaktuj się z SVB.

Przez stronę internetową SVB, wniosek możesz złożyć w języku niderlandzkim lub angielskim. Musisz zalogować się na Moje SVB za pomocą DigiD. Jeśli nie posiadasz DigiD, sprawdź jak założyć DigiD.