Poniżej dowiesz się jaki jest dopuszczalny poziom alkoholu we krwi dla doświadczonych i początkujących kierowców w Holandii. Znajdziesz również informacje o tym, jak wygląda kontrola zawartości alkoholu w trakcie zatrzymania przez policję.

Dopuszczalna zawartość alkoholu we krwi dla kierowców

Jeśli jesteś doświadczonym kierowcą, nie możesz prowadzić pojazdu, mając we krwi więcej niż 0,5 promila alkoholu. Doświadczonym kierowcą w Holandii jesteś, jeśli posiadasz prawo jazdy dłużej niż 5 lat.

Jeśli posiadasz prawo jazdy krócej niż 5 lat, według holenderskiego prawa jesteś początkującym kierowcą.
W takim przypadku obowiązują bardziej rygorystyczne zasady, co oznacza, że nie wolno Ci prowadzić pojazdu, jeśli we krwi masz więcej niż 0,2 promila alkoholu.

Powyższy dopuszczalny poziom alkoholu w Holandii dotyczy kierujących pojazdami mechanicznymi, takimi jak samochody, skutery czy łodzie, jak również osób jeżdżących na rowerach.

Sprawdzanie spożycie alkoholu

W Holandii regularnie sprawdza się poziom alkoholu w ruchu drogowym. Policja przeprowadza test po zatrzymaniu lub po wypadku. Każdy zatrzymany w związku z badaniem na zawartość alkoholu ma obowiązek współpracować z Policją. Test oddechowy pokazuje, czy wypiłeś więcej niż dozwolony limit alkoholu.

Najpierw na ulicy przeprowadza się badanie alkomatem. Jeśli urządzenie wskazuje, że w grę wchodzi alkohol, przeprowadza się test ponownie po odczekaniu dwudziestu minut. Urządzenie dokładnie rejestruje zawartość alkoholu wyrażoną w µg/l.

Gdy wynik testu na obecność alkoholu w organizmie będzie pozytywny, czyli zostanie przekroczony dopuszczalny poziom alkoholu, możesz zostać zabrany przez policję na komisariat w celu zbadania stanu trzeźwości z krwi. Na komisariacie policja za pomocą specjalnego sprzętu mierzy dokładnie, ile alkoholu wypiłeś.

Jeśli wykażesz, że ze względów medycznych nie możesz wykonać testu z wydychanego powietrza, policja przeprowadzi badanie krwi. Lekarz zleci badanie krwi tak szybko, jak to możliwe. Również  jeśli analiza oddechu nie powiodła się, wykonuje się badanie krwi. Na takie badanie krwi należy wyrazić zgodę. Jednak jeśli odmówisz takiego badania, prokurator może w dalszym ciągu zobowiązać Cię do współpracy przy jego wykonaniu.

Gdy po kontroli masz zastrzeżenia co do wyniku dopuszczalnego poziomu alkoholu we krwi, możesz odwołać się od decyzji w Holandii. Jak to zrobić, znajdziesz w języku polskim na stronie goverment.nl.

Odmawianie współpracy przy analizie oddechu jest przestępstwem drogowym. Chyba, że ​​istnieją względy medyczne uniemożliwiające współpracę. Za odmowę grożą wysokie kary. W tej sytuacji policja ma również prawo do natychmiastowego zabrania prawa jazdy.