Gdy zachorujesz w trakcie urlopu macierzyńskiego, poprostu zachowujesz swój zasiłek macierzyński. Nie ma wtedy znaczenia, czy przyczyną Twojej choroby jest ciąża lub poród, czy też nie.

Jeżeli będąc w ciąży zachorujesz przed rozpoczęciem urlopu macierzyńskiego, możesz otrzymać zasiłek chorobowy – Ziektewet-uitkering, wypłacany przez UWV. To, czy ci taki zasiłek chorobowy przysługuje w trakcie ciąży w Holandii, zależy od twojej sytuacji.

Jesteś zatrudniona i jesteś chora z powodu ciąży

Jeśli twoja choroba ma związek z ciążą, ważne jest w którym momencie ciąży zachorujesz:

  • Przed okresem od 6 do 4 tygodnia (ciąża mnoga: od 10 do 8 tygodnia) przed dniem następującym po terminie porodu (przed okresem elastyczności)

Zgłoś chorobę spowodowaną ciążą swojemu pracodawcy. Twój pracodawca złożył dla ciebie wniosek o zasiłek chorobowy (Ziektewet-uitkering). Zasiłek otrzymasz od pierwszego dnia choroby. Jest to pierwszy dzień roboczy, w którym jesteś chora. Świadczenie przysługuje do czasu powrotu do zdrowia lub rozpoczęcia urlopu macierzyńskiego. Gdy zacznie się twój urlop macierzyński w Holandii, będziesz otrzymywać zasiłek macierzyński.

  • W trakcie okresu od 6 do 4 tygodnia (ciąża mnoga: od 10 do 8 tygodnia) przed dniem następującym po terminie porodu (w trakcie okresu elastyczności)

Jeśli jesteś (nadal) chora w okresie od 6 do 4 tygodnia (ciąża mnoga: od 10 do 8 tygodnia) przed dniem następującym po terminie porodu (okres elastyczności), pracodawca zgłosi twoją chorobę do UWV. Będziesz otrzymywać zasiłek chorobowy wysokości 100% dziennego wynagrodzenia. Liczba dni choroby w okresie elastyczności odliczana jest od okresu urlopu macierzyńskiego po porodzie. Twój urlop macierzyński porodowy prawdopodobnie zakończy się wcześniej niż planowałaś.

Jesteś zatrudniona i jesteś chora z innego powodu niż ciąża

Jeśli twoja choroba nie ma związku z ciążą, ważne jest w którym momencie ciąży zachorujesz:

  • Przed okresem od 6 do 4 tygodni (ciąża mnoga: od 10 do 8 tygodni) przed dniem następującym po terminie porodu (okres elastyczności)

Obowiązują „normalne” zasady bycia chorym. Zgłoś chorobę swojemu pracodawcy. W czasie choroby będzie on nadal wypłacał Ci wynagrodzenie.

  • W trakcie okresu od 6 do 4 tygodni (ciąża mnoga: od 10 do 8 tygodni) przed dniem następującym po terminie porodu (okres elastyczności)

Jeśli jesteś (nadal) chora w okresie od 6 do 4 tygodni (ciąża mnoga: od 10 do 8 tygodni) przed dniem następującym po terminie porodu (okres elastyczności), pracodawca zgłosi twoją chorobę do UWV. Będziesz otrzymywać zasiłek chorobowy wysokości 100% dziennego wynagrodzenia. Liczba dni choroby w okresie elastyczności odliczana jest od okresu urlopu macierzyńskiego po porodzie. Twój urlop macierzyński porodowy w Holandii prawdopodobnie zakończy się wcześniej niż planowałaś.

Pobierasz zasiłek dla bezrobotnych i jesteś chora z powodu ciąży:

  • Przed okresem od 6 do 4 tygodni przed dniem następującym po terminie porodu (okres elastyczności)

Masz prawo do zasiłku chorobowego (Ziektewet-uitkering). Kwota zasiłku wynosi 100% Twojego dziennego wynagrodzenia. Kiedy rozpocznie się Twój urlop macierzyński, otrzymasz zasiłek macierzyński.

  • W trakcie okresu od 6 do 4 tygodni przed dniem następującym po terminie porodu (okres elastyczności)

W trakcie tego okresu będziesz otrzymywać nadal zasiłek dla bezrobotnych. Dni wykorzystane w tym czasie zostaną odliczone od urlopu macierzyńskiego porodowego, przez co może być on krótszy.

Pobierasz zasiłek dla bezrobotnych i jesteś chora z innego powodu niż ciąża:

Jeśli zachorujesz przed okresem elastyczności, twój zasiłek dla bezrobotnych będzie kontynuowany przez maksymalnie 13 tygodni. Zasiłek dla bezrobotnych kończy się zawsze maksymalnie na 6 tygodni przed dniem następującym po terminie porodu. Gdy w tym czasie jesteś nadal chora i nie nie zaczął się jeszcze twój urlop macierzyński, otrzymasz zasiłek chorobowy do momentu przejścia na urlop macierzyński, w którym będziesz otrzymywać zasiłek macierzyński. Dni, w których byłaś chora w okresie elastyczności, zostaną odebrane z urlopu macierzyńskiego porodowego, przez co może być on krótszy.

Chorobę możesz zgłosić przez Mijn UWV. Zrób to najpóźniej drugiego dnia choroby.

Prowadzisz dzialalność gospodarczą

Gdy zachorujesz z powodu ciąży przed urlopem macierzyńskiem, masz prawo do zasiłku chorobowego tylko wtedy, gdy jesteś dobrowolnie ubezpieczona w UWV.

W przypadku choroby w trakcie urlopu macierzyńskiego twojej świadczenie będzie nadal wypłacane. Nie ma tutaj znaczenia czy choroba miała związek z ciążą lub porodem, czy też nie. Nie musisz zgłaszać choroby w UWV.